صفحه اصلي > خدمات پرستاری > ارائه خدمات آموزشی به بیماران 
ارائه خدمات آموزشی به بیماران
 

                                    

                            

                     

آموزش از موضوعاتی است که همیشه مورد توجه بشر بوده است ، انسان در هر موقعیتی درصدد است تا با فراگیری دانش و مهارت های جدید بتواند در شرایط مختلف نیازهای خود را برآورده سازد ، هر موقعیتی که تجربه می کند نیازهای جدیدی را در مقابل خود می بیند و چه بسا یادگیری مهارتهای خاص، حیات  او را تضمین نماید .

از دست دادن سلامتی و احیاناً بستری شدن در بیمارستان، یکی از موقعیت هایی است که نیاز به یادگیری را دو چندان می نماید . به عبارت دیگر بیماری ، فرصتی برای آموزش و یادگیری فراهم می نماید و در همین راستا مفهوم آموزش به بیماردر هنگام بیماری و بستری شدن در بیمارستان شکل گرفته است .

عوامل متعددی ضرورت آموزش را نمایان می سازد که یکی از مهم ترین آنها اهمیت سلامتی نسبت به درمان در قرن کنونی است ، بنابراین افراد نیازمند کسب دانش و تغییر نگرش در زمینه سلامتی هستند . اقامت کوتاهتر در بیمارستان ، خروج زودتر از تخت ، آمادگی برای گذراندن دوره نقاهت در منزل ، افزایش بیماری های  مزمن ، افزایش نا توانی و معلولیت ها از عواملی هستند که نقش آموزش را مهم می سازند .

با توجه به محدودیت های مراکز مراقبت های بهداشتی و ضرورت کاهش هزینه ها که کوتاه کردن مدت بستری را می طلبد و همچنین پیشرفت های تکنولوژی پزشکی که سوال های زیادی را در مقابل بیماران قرار داده است، نیاز به اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بهداشتی مردم از اولویت و اهمیت خاص برخوردار شده است .

به همین جهت امروزه در ساختار کلی مراقبت های بهداشتی جامع، قوانین زیر حاکم است :

1-    برنامه ای جامع جهت رفع نیازهای جسمی ، روانی و معنوی مددجو فراهم گردد .

2-    برنامه ها نیازهای فردی هر مددجو را بطور انفرادی برآورده سازد .

3-    در برخوردهای درمانگرانه کوشش شود ظرفیت فرد جهت خود بهبودی و استقلال و عدم اتکا ارتقاء یابد .

4-    به آموزش و مراقبت از خود پیش از درمان و یا متکی شدن تاکید شود .

5-  در هر جایی که مراقبت بهداشتی ارائه می شود این دیدگاه که آنجا مکانی جهت آموزش و کار داوطلبانه و فعالیت های اجتماعی است مورد توجه قرار گیرد .

مدیریت امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران،از سال 1387به منظورارائه آموزش های سازماندهی شده ومنظم به مراجعین  واحد های تحت پوشش، با هدف افزایش صلاحیت،مهارت وتوانایی مددجودرمراقبت ازخود،تصمیم گیری آگاها نه درمورد بیماری و پیشگیری ازعوارض بیماری،با استفاده ازدانش روز پزشکی و پرستاری، اقدام به طراحی واستقرار"نظام جامع آموزش به بیمار" در واحدهای تحت پوشش دانشگاه نمود که هم اکنون در تمام بیمارستانهای تابعه درحال اجرا می باشد. 

جهت طراحی این پروتکل ،ابتدا  وضعیت موجود واحد های تابعه از نظر آموزش به بیمار مورد بررسی قرار گرفت و موانع موجود شناسایی گردید. سپس پروتکلی با هدف رفع موانع آموزش به بیمار وتوسعه ،هماهنگی و ارتقاء کیفیت برنامه های آموزش سلامت به مدد جویان طراحی گردید .

طبق بر نامه مذکور، تمام مراجعین به واحد های تحت پوشش، باید آموزش ، مشاوره و راهنمائیهای لازم را در خصوص بیماری خود در یافت کنند.

به دنبال  استقرار نظام مذکور در واحد های تحت پوشش،در سال 1390 به منظورگسترش دامنه خدمات آموزشی ، برقراری تعامل با جامعه و ارائه اطلاعات مفید در خصوص آموزش به بیمار، اطلاع رسانی عمومی ودسترسی آسانتر بیماران به آموزش های مورد نیاز، وب سایت آموزش سلامت باهدف: آموزش سلامت - ارتقای سبک زندگی  (HELP= Health Education for Lifestyle Promotion) ، راه اندازی گردید.

در این سایت، مطالب آموزشی در حیطه های مختلف سلامتی( دیابت گوش و حلق و بینی کودکان و نوزادان زنان و ناباروری قلب و عروق خون و سرطان و...)، که به تایید اساتید محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران رسیده، د قرار داده می شود. همچنین در قسمت اخبار، مطالب جدید در حیطه های مختلف با محوریت خود مراقبتی بار گذاری می گردد و در قسمت پیوند ها، سایت های آموزشی مفید در زمینه آموزش به بیمار معرفی می گردد.

هم اکنون حدود 250 مطلب آموزشی در این سایت بار گذاری شده و به زودی نسخه انگلیسی سایت نیز راه اندازی خواهد شد. امیدواریم با حمایت مسئولین وتلاش همکاران،بتوانیم سهمی هر چند کوچک در ارتقای سطح سلامت جامعه داشته باشیم .

آدرس سایت آموزش سلامت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران:www.help.tums.ac.ir

 

امتیازدهی