پيوند اعضا، نسوج و سلول يعني انتقال عضو، بافت و سلول به بيمار نيازمند. اين انتقال مي تواند از فرد ديگر و يا از جسد باشد. در پيوند عضو بهتر است عضو انتقالي، از جسد باشد.

 

 

 

دانشگاه علوم پزشكي تهران افتخار دارد تمامي مراحل پيوند مشتمل بر فراهم آوري عضو پيوندي، نگهداري و پيوند به بيمار نيازمند را در دانشگاه انجام دهد.

 

 

 

اين دانشگاه با داشتن 9بخش پيوند و 3 واحد فراهم آوري، با  13225پيوندانجام شده تا کنون، حدود یک چهارم پيوندهاي كشور را به خود اختصاص داده است.

 

 

 

 

 

 

 

شورای پیوند دانشگاه:
مرجعی که خط مشی ها و امور زیربنایی و اجرایی مرتبط با پیوند را تبیین و نظارت می نماید.
 این شورا  هر سه ماه یکبار تشکیل جلسه داده و اعضای آن :
1- رئیس دانشگاه(رئیس شورا) 2-معاون درمان دانشگاه( دبیر شورا) 3- معاون پژوهشی 4- معاون آموزشی 5- معاون توسعه, منابع و نیروی انسانی 6- رئیس واحدهای فراهم آوری اعضای دانشگاه 7- روسای بخش های پیوند 8- مدیر درمان 9- مدیر پرستاری 10- رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص

 

 

 

 

 

 

 

تاریخچه  پیوند اعضا در ایران:

 

 

 

گرچه درنوشته های بزرگان و شخصیت های برجسته پزشکی قدیم ایران از جمله حکیم ابن سینا و اسمعیل جرجانی  اشاراتی وجود دارد که می تواند به عنوان اولین برداشت مبهم از مسئله انتقال اعضاء باشد ولی پیوند اعضاء به مفهوم مدرن و کنونی آن یعنی جایگزینی یک عضو با عضو مشابه؛ درطب ایران درسال 1314 با انجام پیوند قرنیه توسط استاد صاحب نام جراحی چشم و پایه گذار چشم پزشکی مدرن در ایران شادروان دکتر شمس در بیمارستان فارابي تهران انجام شد.

 

 

 

اولین پیوند کلیه در سال 1347 در بیمارستان نمازی شیراز توسط دکتر سنادی زاده انجام شد که به عنوان یک واقعه مهم بازتاب وسیعی در رسانه های درون مرزی پیدا کرد  و به این ترتیب از سال 1347 تا سال 1357 نزدیک به 80 مورد پیوند کلیه انجام شد.

 

 

 

در دانشگاه علوم پزشكي تهران اولين پيوند كليه از جسد توسط جناب آقاي دكتر همايون خوانساري، در بيمارستان دكتر شريعتي و پس از آن در سال 1372  توسط جناب آقاي دكتر پورمند در بيمارستان سينا انجام شد.

 

 

 

پیوند مغز استخوان درسال 1370 توسط دکتر قوام زاده استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران آغاز شد و در مرکزی که توسط نامبرده پایه گذاری شد متجاوز از 5 هزار پیوند انجام شده است و علاوه بر آن چند مرکز فعال دیگر نیز به این کار اختصاص داده شده اند.

 

 

 

اولین پیوند موفق کبد در ایران در روز چهاردهم خرداد ماه سال 1372 توسط دکتر ملک حسینی استاد دانشگاه شیراز انجام گرفت و از آن زمان، دانشگاه شیراز به عنوان یک مرکز موفق پیوند کبد به فعالیت گسترده خود ادامه داده است .

 

 

 

در دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز بخش پيوند كبد در سال 1380 در بيمارستان امام خميني(ره) فعاليت خود را آغاز نمود.

 

 

 

اولین پیوند موفق قلب در تیرماه سال 1372 توسط دکتر حسین ماندگار در بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشكي تهران انجام شد.

 

 

 

درسال 1379 اولین پیوند موفق ریه توسط دکتر احمدی در بیمارستان امام خمینی(ره) دانشگاه علوم پزشكي تهران انجام شد و با کوشش قابل توجه دکتر عباسی در بیمارستان مسیح دانشوری ادامه پیدا کرد.

 

 

 

اولین پیوند موفق روده باریک در چهاردهم اردیبهشت ماه سال 1371 توسط دکتر ایرج فاضل در بیمارستان آیت ا... طالقانی انجام شد .

 

 

 

اولین پیوند پانکراس توسط دکتر نیک اقبالیان در فروردین ماه سال 1385 در دانشگاه شیراز انجام شد و با موفقیت ادامه یافت .
در طی سالهای اخیر توجه و کوشش زیادی برای استفاده هرچه بیشتر از ارگانهای اهداكنندكان مرگ مغزی برای نجات جان بیماران نیازمند صورت گرفته و  امید می رود با ادامه این تلاشها استفاده از کلیه اهدا کنندگان زنده غیر فامیل کمرنگ تر و محدود تر شده و با ارگانهای اهداكنندگان مرگ مغزی جایگزین شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخچه پيوند اعضا در جهان:

 

 

 

در قرن دوم پیش از میلاد یک طبيب هندی به نام ساشروتا سعی کرد تا پوست بینی بیماری را به‌صورت اتو گراف ترمیم کند که موفقیت آن مشخص نیست. قرن‌ها بعد یک طبيب ایتالیایی موفق شد پیوند اتو گراف را به شکل موفقیت‌آمیز به انجام رساند او در پیوندهای بعدی سعی کرد این کار را به‌صورت آلو گراف انجام دهد که همه جراحی‌ها ناموفق بودند. ادوارد زیروم نیز در سال 1905 در جمهوری چک نخستین پیوند قرنیه را بر روی انسان با موفقیت به انجام رساند. در دهه 30 میلادی جراح اوکراینی نخستین پیوند از جسد به انسان را انجام داد که با شکست مواجه شد. در سال 1950 نیز نخستین پیوند کلیه با موفقیت انجام شد. در سال 1963 جیمز هاری عمل پیوند ریه را از یک جسد به یک بیمار مبتلا به سرطان را به‌خوبی انجام داد. در همان سال نیز یک پیوند کبد انجام شد که موفقیت‌آمیز نبود. در سال 1963 نخستین پیوند قلب توسط جیمز هاری انجام شد.

 

 

 

جدول زماني پيوندهاي موفق:

 

 

 

1905: اولين پيوند موفق قرنيه توسط Eduard Zirm(جمهوري چك)

 

 

 

 

 

 

 

1950: اولين پيوند موفق كليه توسط Richard H.Lawler(شيكاگو- امريكا)

 

 

 

 

 

 

 

1966: اولين پيوند موفق پانكراس توسط Richard Lillehei و William Kelly(مينه سوتا- امريكا)

 

 

 

 

 

 

 

1967: اولين پيوند موفق كبد توسط Thomas Starzl(دنور- امريكا)

 

 

 

 

 

 

 

1967: اولين پيوند موفق قلب توسط Christian Barnard(كيپ تون- افريقاي جنوبي)

 

 

 

 

 

 

 

1981: اولين پيوند موفق قلب/ريه توسط Bruce Rieitz(استانفورد- امريكا)

 

 

 

 

 

 

 

1983: اولين پيوند موفق لوب ريه توسط Joel Cooper(تورنتو- كانادا)

 

 

 

 

 

 

 

1986: اولين پيوند موفق دو ريه توسط Joel Cooper(تورنتو- كانادا)

 

 

 

 

 

 

 

1997: اولين پيوند موفق عروق توسط Gunther O.Hofmann

 

 

 

 

 

 

 

1998: اولين پيوند موفق دست توسط Dr.Jean-Michel Dubernard(ليون- فرانسه)

 

 

 

 

 

 

 

2005: اولين پيوند موفق تخمدان توسط Dr P N Mhatre(بمبئي- هندوستان)

 

 

 

 

 

 

 

2006: اولين پيوند موفق فك توسط Eric M.Genden(نيويورك)